Po rekonstrukcji więzadeł pobocznych MCL i LCL
Postępowanie po rekonstrukcji więzadeł pobocznych – MCL (więzadła pobocznego piszczelowego) i LCL (więzadła pobocznego strzałkowego).
OPATRUNKI – zmiana opatrunku co dwa dni samemu (lub z pomocą pielęgniarki zabiegowej) z użyciem jałowych kompresów z gazy (dostępnych w Aptece). Sposób wykonania opatrunku zlecony przez lekarza operującego.
SZWY – usunięcie szwów 10 – 14 doba od zabiegu – po wcześniejszym umówieniu w rejestracji 515563502 – proszę dzwonić jak najwcześniej po operacji i powiedzieć, że jest Pani/ Pan świeżo po zabiegu.
CHODZENIE – chodzenie o kulach i w stabilizatorze – łuska Adama do 14. doby od zabiegu, czyli do kontroli i usunięcia szwów. Do 6 tygodni od zabiegu do chodzenia używamy stabilizatora, a w przypadku siedzenia, spania, ćwiczeń, leżenia stabilizator zdejmujemy. Od 4. tygodnia próbujemy chodzić w stabilizatorze bez kul – jeśli jest to tolerowane. Wskazana wkładka lub podbicie buta od strony wewnętrznej lub zewnętrznej w zależności od rekonstruowanego więzadła (będzie to dokładnie rozrysowane na wizycie kontrolnej po 14. dniach).
CHŁODZENIE – w pierwszych 3 dniach po zabiegu, 5 razy dziennie po 20 minut przez opatrunek, następnie przez okres utrzymywania się obrzęku- 4 razy przez ręcznik.
ĆWICZENIA – bardzo ważne po tego typu operacji – pierwsza wizyta rehabilitacyjna już po około 14 dniach od zabiegu. Rehabilitacja w ściśle określonym miejscu zleconym przez lekarza operującego. We własnym zakresie – próba zginania na siedząco, podnoszenie całej nogi do góry, prostowanie (poduszka pod stopę). Wszystkie ćwiczenia powinno się konsultować z lekarzem prowadzącym lub rehabilitantem.
LEKI – leki przeciwbólowe – w razie bólu; leki przeciwzakrzepowe co 24 h- o ich odstawieniu decyduje lekarz prowadzący; antybiotyk – proszę przyjąć całą przepisaną ilość.
OPERACJE WIELOETAPOWE – następny etap operacji wykonujemy po około 8 tygodniach, warunkiem jest zgięcie ok. 120 stopni i pełen wyprost w stawie kolanowym.
Konrad Malinowski