Staw rzepkowo-udowy

Staw kolanowy to największy i najbardziej złożony staw w ciele człowieka. Przenosi największe obciążenia ze wszystkich stawów w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. Zdrowe kolano bez problemu radzi sobie z obciążeniem nawet 12-krotnie przekraczającym ciężar ciała.

Jedną z trzech części stawu kolanowego jest staw rzepkowo - udowy. To połączenie rzepki i przedniej części powierzchni stawowej kości udowej. W warunkach fizjologicznych, podczas ruchu zgięcia i wyprostu w kolanie rzepka porusza się po określonym torze ruchu. Jeśli rzepka zmieni tor ruchu dochodzi do tak zwanego konfliktu rzepkowo – udowego. Pojawiają się dolegliwości bólowe na skutek przeciążenia struktur czy uszkodzenia chrząstki stawowej rzepki. Skrajnym efektem nieleczonego konfliktu mogą być zmiany zwyrodnieniowe w kolanie.

Przyczyn konfliktu może być kilka, m.in.:

• nierównowaga mięśniowa - wzmożone napięcie mięśni bocznej strony uda, osłabiony mięsień obszerny przyśrodkowy (część mięśnia czworogłowego),

• osłabione mięśnie rotatory zewnętrzne biodra,

• kość udowa ustawiona w rotacji wewnętrznej,

• koślawość stóp i kolan,

• brak maksymalnej ruchomości rzepki,

• przodopochylenie miednicy.

Występują także przyczyny pośrednie mające wpływ na napięcie mięśniowe w okolicach stawu kolanowego:

• nadmierne napięcie mięśni odcinka lędźwiowego, piersiowego, szyjnego kręgosłupa – ma to bezpośrednie przełożenie na ustawienie miednicy, stawów biodrowych, kolanowych i stóp,

• długotrwały stres - jako przyczyna wzmożonego napięcia mięśniowego w różnych partiach ciała, zwłaszcza miednicy.

Konflikt objawia sie bólem w okolicy przedniego i bocznego przedziału kolana. Typowy jest zwłaszcza ból podczas wykonywania przysiadów (aerobik, squaty), kucania, chodzenia po schodach, ale również podczas długotrwałego siedzenia przy braku możliwości wyprostowania kolan (np. w kinie czy podczas długiej podróży samochodem). Objawy niejednokrotnie dotyczą kobiet, które długo i często noszą „szpilki” - pełny wyprost w stawie kolanowym jest wtedy utrudniony, co powoduje, że rzepka jest permanentnie niewłaściwie ustawiona.

Wczesne podjęcie leczenia jest bardzo ważne, bo nieleczony konflikt prowadzi do destrukcji powierzchni stawowych kości udowej i rzepki. Podstawowym i najważniejszym postępowaniem jest leczenie zachowawcze, które opiera się na fizjoterapii. W przypadku konfliktu rzepkowo - udowego skupia się ona nie tylko na stawie kolanowym, ale również na przyczynie dolegliwości, która może mieć swój początek w mięśniach i stawach bezpośrednio i pośrednio związanych z kolanem np. biodrze, stopie, miednicy, kręgosłupie. Głównym celem fizjoterapii jest korekcja zaburzeń mięśniowych, które doprowadziły do zmiany toru ruchu rzepki.

Można to uzyskać poprzez:

• wzmacnianie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda,

• wzmacnianie mięśnia pośladkowego średniego i wielkiego oraz mięśni z grupy kulszowo – goleniowej,

• rozluźnienie pasma biodrowo - piszczelowego i mięśnia prostego uda,

• mobilizację rzepki,

• korekcję ustawienia i stabilizację miednicy,

• korekcję ustawienia i stabilizację stawu skokowego i stopy,

• diagnostykę funkcjonalną i terapię wszystkich struktur mających wpływ na powstanie konfliktu rzepkowo - udowego.

Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne obejmuje ćwiczenia izometryczne, koncentryczne, ekscentryczne, trening kontroli motorycznej, ćwiczenia proprioceptywne, stretching, PIR, kinesiotaping i inne.

Nie lekceważ bólu w stawie kolanowym! Wspomniany konflikt jest tylko jedną z bardzo wielu przyczyn bólu w stawie. Jeśli opisane wyżej objawy są Ci dobrze znane, udaj się do specjalisty, aby potwierdzić diagnozę. Trafna diagnoza to jedyna szansa na skuteczne leczenie.

Diagnozą oraz kompleksową terapią zajmujemy się w Artromedical. Zapraszamy!