Taping - plastrowanie rehabilitacyjne

Taping - plastrowanie rehabilitacyjne, to zastosowanie specjalnych plastrów (miękkich, półsztywnych i sztywnych) w procesie rehabilitacji. Plastry sztywne, takie jak Sport Tape, Power Tape, stosuje się najczęściej w celu unieruchomienia stawu (np. w traumatologii sportowej jako element tzw. Metody RICE), lub całkowitego odciążenia danej struktury (np. rozcięgno podeszwowe w przypadku jego zapalenia), a także korekcji ustawienia tkanek miękkich i trzeszczek ( np. korekcja ustawienia rzepki).

Plastry miękkie i półsztywne, takie jak Kinesiology Tape, Fizjo Tape czy Fizjo Strech, stosuje się w celu zmniejszenia obrzęków i krwiaków, mobilizacji blizn, wspomagania przeciążonych lub uszkodzonych tkanek miękkich, rozciągania przykurczonych tkanek miękkich, normalizacji napięcia tkanek miękkich.

Stosowanie plastrów, szczególnie półsztywnych i miękkich, powinno być poprzedzone pracą manualną terapeuty, a sama aplikacja plastrowa powinna być "przedłużeniem ręki" terapeuty i oddziaływać leczniczo na pacjenta w przerwie między spotkaniami pacjenta z terapeutą.

Piotr Szałański